Spray "Avamis" - en analog af stoffet "Nazonex"?

Mange spekulerer på, om Avamis er en analog til Nazonex. Faktisk indeholder begge lægemidler hormoner og har lignende indikationer til brug. Der er dog meget alvorlige forskelle mellem disse agenser, som skal tages i betragtning, når de bruges..

Beskrivelse af lægemidlet

Medicin "Avamis" fås i form af en spray baseret på et syntetisk stof kaldet fluticasonfuroat. Det er en del af gruppen af ​​glukokortikosteroide lægemidler, der virker på visse receptorer, og spiller rollen som et antiinflammatorisk middel. Hovedformålet med medikamentet "Avamis" er at eliminere tegnene på allergisk rhinitis. Desuden kan en sådan tilstand forekomme sæsonbestemt eller fortsætte i et helt år. Denne medicin kan bruges af voksne og børn over seks år. Dråber i næsen "Avamis" kan være en del af kompleks terapi i behandlingen af ​​bihulebetændelse, bihulebetændelse eller adenoider hos børn.

Kontraindikationer

Brug af medikamentet "Avamis" er forbudt for mennesker, der er overfølsomme over for komponenterne i dette værktøj. Der skal også lægges særlig vægt på patienter, der har svær leverdysfunktion. Dette skyldes det faktum, at lægemidlet ikke absorberes fuldstændigt af kroppen, og i metabolismeprocessen passerer det gennem leveren. Som et resultat ændres farmakokinetikken for det vigtigste stof.

Ligheden mellem medikamenterne "Avamis" og "Nazonex"

Mange mennesker er interesseret i spørgsmålet: "Avamis spray - en analog af Nazonex?" For utvetydigt at svare på det, bør du undersøge de vigtigste egenskaber ved disse lægemidler. Lægemidlet "Avamis" er en næsespray, der indeholder hormonelle komponenter. Denne medicin er produceret i England. Stoffet "Nazonex" fremstilles også i form af en spray, men fremstillingslandet er Belgien. Avamis- og Nazonex-lægemidler er hormonelle medikamenter, og derfor skal du absolut få lægehjælp, før du bruger dem. Ifølge deres indikationer er disse stoffer ret ens. De bruges til:

1. Behandling af rhinitis af sæsonåben og året rundt af allergisk karakter.

2. Ødelæggelse af adenoidtransformationer.

3. Behandling af bihulebetændelse, bihulebetændelse, eliminering af konsekvenserne af den underliggende sygdom.

På samme tid har Nazonex-spray en væsentlig funktion: den kan bruges som et middel til forebyggelse. Ligheden mellem Avamis- og Nazonex-præparaterne ligger i det faktum, at valget af den ønskede dosering udføres, afhængigt af patientens alder og diagnosen..

Forskelle mellem Avamis og Nazonex

Samtidig har disse lægemidler meget alvorlige forskelle, som gør det muligt for os at besvare spørgsmålet om, hvorvidt Avamis-sprayen er en analog til Nazonex-medikamentet. Til at begynde med skal det bemærkes kontraindikationer, som disse lægemidler har. Så sprayen "Nazonex" kan ikke ordineres til børn under to år. Det er også kontraindiceret til mennesker, der lider af infektiøse, virale, svampepatologier i luftvejene. Nasonex-medicin anbefales ikke til patienter, der tidligere har gennemgået kirurgiske indgreb i næse- eller bihuleområdet..

Med hensyn til antallet af kontraindikationer er Avamis-præparatet dårligere end Nazonex-sprayen, men nogle af dem bør stadig være opmærksomme. Så Avamis-dråber kan ikke ordineres til mennesker med leverpatologier. Hvis vi taler om brugen af ​​stoffer under graviditet eller amning, betragtes Avamis som mere sparsom. Derudover kan det bruges af mennesker, der lider af alle former for nyresvigt..

Adenoidbehandling

For at behandle adenoidformationer ordineres Avamis oftere. Dette skyldes, at brugen af ​​Nazonex-spray og dens kombination med andre hormonelle midler kan medføre meget negative konsekvenser. Især fører det til metaboliske lidelser. Bivirkninger i form af svær svimmelhed og næseblødninger observeres undertiden. Brug af Avamis spray fører ikke til sådanne problemer. Desuden giver denne behandlingsmetode på kort tid positive resultater med forbehold for alle lægeens anbefalinger. Til behandling af allergisk rhinitis og adenoidformationer bruges ofte Avamis-præparatet. En analog til dette produkt, Nazonex spray, er også yderst effektiv og har en lignende virkning. Dog skal beslutningen om at bruge denne eller den anden medicin kun træffes af en læge under hensyntagen til kroppens individuelle egenskaber.

Avamis

Struktur

En dosis af lægemidlet indeholder det aktive stof - mikroniseret fluticasonfuroat - 27,5 mcg + hjælpestoffer (cellulose, polysorbat, edetatdinatrium, dextrose, vand).

Udgivelsesformular

Avamis næsedråber udslippes i form af en suspension af hvid, ensartet. Suspensionen er indeholdt i flasker med mørk orange orange glas i volumener på 30, 60 eller 120 doser.

farmakologisk virkning

Antiinflammatorisk, kortikosteroid.

Farmakodynamik og farmakokinetik

Avamys (Avamys) hormonelt stof eller ej?

Medicinen indeholder en fluoreret kortikosteroid, derfor er det et hormonelt lægemiddel, men lokal handling.

Når det er på næseslimhinden, absorberes medikamentet, men ikke helt. Det metaboliseres i leveren, men når det tages i små doser, kan dets størrelse i blodplasma ikke måles.

Over 99% af fluticason binder til proteiner. I kroppen (leveren) brydes ikke ned til fluticason.

Tilbagetrækning af det aktive stof fra kroppen gennem fordøjelseskanalen med fæces.

Hos patienter med nyre- og leversygdomme (mindre) har lægemidlet ikke en skadelig virkning på kroppen.

Indikationer til brug

Avamis næsespray er ordineret til allergisk rhinitis som en del af kompleks terapi.

Kontraindikationer

Næsespray anvendes med forsigtighed med:

  • alvorlig leversygdom og nedsat funktion;
  • lægemiddelallergi over for stoffets komponenter;
  • samtidig brug med ritonavir;
  • børn under seks år.

Bivirkninger

  • næseblod;
  • anafylaksi, urticaria, Quinckes ødemer, hududslæt;
  • hovedpine;
  • væksthæmning er meget sjælden hos børn.

Instruktioner til Avamis (metode og dosering)

Dråber påføres intranasalt. Lægemidlet begynder at virke inden for otte timer efter påføring, oftest opnås den ønskede effekt en til to dage efter påbegyndelsen af ​​sprayanvendelsen.

I henhold til brugsanvisningen til Avamis:

  • voksne ordineres to spray i hver næsebor en gang dagligt;
  • børn 2-11 år - en injektion i hvert næsebor en gang dagligt.

Sprøjteflasken er udstyret med en beskyttelseskappe på sprøjten, et specielt vindue, niveauet af stoffet er synligt i torus. I 120-dosis hætteglas kan niveauet oprindeligt skjules af emballagen og vil blive synligt efter langvarig brug.

Før den første brug af medicinen skal hætteglasset rystes godt (10 sekunder), og der skal foretages seks "enkelt" injektioner i luften. Derefter, mens du inhalerer, dirigerer forstøveren mod den ydre væg af næsepassagen og holder flasken lodret, foretager du det krævede antal presser på forstøverknappen (med to fingre). Efter brug, udånder gennem munden, tør sprayflasken med en fugtig klud og luk låget.

  • lad fugt komme ind i sprøjten;
  • prøv at rengøre sprøjten selv med en stift;
  • lad flasken være åben for at forhindre tilstopning og ved et uheld at trykke på knappen;
  • spray medicinen i øjnene (i tilfælde af kontakt, skyl med rent vand).

Hvis sprøjten holder op med at arbejde:

  • måske medicinen er afsluttet, kontroller dens niveau i et specielt vindue;
  • kontroller, om spidsen er tilstoppet (prøv ikke at bruge en stift til at rense den);
  • medicinlegemet kan have været beskadiget eller efterladt uden låg i lang tid;
  • forbered hætteglasset som før første brug.

Overdosis

Selv under anvendelse af 50 doser dagligt i 4 dage forekom der ikke en overdosis af lægemidlet under kliniske forsøg.

Interaktion

Der blev ikke observeret nogen undersøgelser under undersøgelserne..

Kombinationen med ritonavir anbefales ikke for at undgå den gensidige forøgelse af effekten af ​​fluticason.

Salgsbetingelser

Opbevaringsbetingelser

Et sted utilgængeligt for små børn. Ved en temperatur på 0 til 30 grader. Undgå frysning af medikamenter.

Liste over billige analoger Avamis, pris

Foråret og den følgende sommer kan til trods for at have behagelig varme efter en kold vinter forårsage en række ulemper for allergikere. Oftest står de over for symptomer på en løbende næse og andre ubehagelige ledsagende negative fænomener under blomstringen af ​​forskellige vegetationer. Mod disse lidelser kan medikamentet Avamis effektivt bekæmpe. Det er en intranasal spray, der har bevist sig på det farmaceutiske marked. På trods af effektiviteten af ​​det medicinske produkt er mange patienter muligvis ikke tilfredse med dets ret høje prismærke. I dette tilfælde kan billige erstatninger undgås..

Hvad hjælper sprayen

Indikationer til brug:

Den vigtigste indikation er behandlingen af ​​symptomer på forkølelse, der opstår sæsonmæssigt eller kontinuerligt hos voksne og børn over to år..

Kontraindikationer

  • Personer med en udtalt negativ reaktivitet over for sammensætningen;
  • At have ustabil leverfunktion;
  • Ikke anbefalet til børn under 2 år på grund af utilstrækkelige sikkerhedsdata for den aktive komponent.

Mulige bivirkninger

For det meste tolereres det sikkert. Oftest har patienten en blodudladning fra næsen. Det er især sandsynligt ved langtidsbehandling - over halvanden måned. Hos mindreårige forekommer mavesår. Det er ekstremt sjældent, at udslæt, nældefeber, hævelse.

Vigtige punkter i den terapeutiske periode

  • Overførslen af ​​de aktive elementer i lægemidlet hos patienter med leverdysfunktion kan forårsage ændringer i dets absorption. I dette tilfælde er dosisjustering ikke påkrævet;
  • Påvirker ikke evnen til at kontrollere mekanismer, der kræver øget koncentration og ansvar, inklusive køretøjer;
  • Lad ikke stoffet komme ind i øjnene. Ellers skal du straks skylle med rigeligt vand..

Er gravide og ammende kvinder tilladt?

I disse bestemmelser bestemmes behovet for lægemiddelbehandling af en kvalificeret læge. I de fleste tilfælde er det kun tilladt i situationer, hvor fordelen for moders krop virkelig er større end de skadelige virkninger på fosteret eller babyen. Derudover blev der ikke udført specifikke data om undersøgelser om indflydelsesemne i disse perioder..

Betingelser for brug

Brugsanvisning

- Introducerer et farmaceutisk produkt intranasalt. Opnåelse af maksimal handling sikres med nøje overholdelse af den aktiveringsplan, der er oprettet af lægen. Efter den første brug mærkes den fordelagtige virkning på mindst 8 timer.

- For at bekæmpe allergisk rhinitis anbefales patienter fra 12 år at have 2 spray i begge næsebor en gang dagligt (i alt - 110 mcg). I tilfælde af en positiv effekt reduceres den daglige dosis til 55 mcg.

- For mindreårige i alderen 2 til 11 år rådgiver eksperter start af terapi med en enkelt dosis om dagen i en mængde på 55 mcg. Manglen på forbedring muliggør en stigning på op til 110 mcg.

- Før brug skal du forberede dig omhyggeligt. På grund af det faktum, at medicinen er en tilstrækkelig tyk opløsning, for at lette indgivelsen, skal sprayen rystes i ti sekunder. Dette vil gøre det mere flydende og sprøjte bedre. Fjern derefter hætten og træk den med indekset og tommelfingeren, hold den lodret og peger væk fra dig. Derefter skal du kraftigt trykke på knappen og udføre mindst 6 klik. Først efter de anførte manipulationer skal du begynde at bruge.

Ordning med lægemiddeladministration:

  • Ryst flasken;
  • Fjern beskyttelseskappen;
  • Når du har renset næsehulen, hæv dit hoved;
  • At rette en spray spray på en udvendig væg af en næse, der giver den korrekte sprøjtning;
  • Efter at have taget en spray ud fra næsebor for at udånde gennem en mundhule;
  • Gentag den samme procedure fra den anden næsebor;
  • Luk flasken og skjul uden for børns rækkevidde..

Hvor meget koster Avamis: apotekpris

Solgt efter recept. Ifølge apteka.ru koster dette medicinske produkt i Moskva 629 rubler. I regionerne er omkostningerne næsten de samme.

Liste over billige alternativ erstatninger til russisk og udenlandsk produktion

På denne liste præsenteres medicin, der kvalitativt kan erstatte det pågældende lægemiddel. Alle af dem har en enkelt form for frigivelse - en spray til intranasal administration.

Navn på analog billigere spray AvamisApteka.ru (pris i rubler)Piluli.ru (pris i rubler)
MoskvaSPbMoskvaSPb
Nazonex492446487449
Desrinitis387365394360
Nozephrine310-372384
Tafen Nasal363329359331
Nazarel373335358330
Nasobek180180201174

Nazonex - (producent - Belgien / Rusland)

Det ordineres mod rhinitis, der forekommer sæsonbestemt eller regelmæssigt. Det vil hjælpe både voksne og børn over tolv år gamle. Kompetent i kampen mod bihulebetændelse.

Det vil ikke helbrede mennesker med dårlig absorption af komponenter, dem, der har infektiøse (bakterielle og virale) læsioner inde i næsen. Det er forbudt i behandling af patienter efter operationer eller kvæstelser i næsehulen, i nærvær af enhver form for tuberkulose, venter og ammer et barn.

Efter administration af Nasonex vises frigørelsen af ​​blodpropper lejlighedsvis op til rigelig blødning, brændende fornemmelse, irritation. Yngler, der sandsynligvis har migræne, hyppige nyser.

Desrinitis - (Tjekkiet)

Efter indsætning i næsehulen overvinder det effektivt sæsonbetonet og konstant løbende næse - for patienter fra 2 år. Med øget bihulebetændelse, som vil blive ledsaget af antibiotikabehandling, ordineres personer over 12 år. Effektiv under forebyggende foranstaltninger - aktiveret flere uger før begyndelsen af ​​blomstringssæsonen.

Kontraindiceret overfølsomhed, har mekanisk skade på næsen og er i en tilstand efter operation. Ikke ordineret i tilfælde af diagnosticeret tuberkulose, svamp, herpesvirus, inklusive med skade på de synlige organer.

Som parallelle bivirkninger er der en fornemmelse af mild smerte, kløe, en let dermatologisk reaktion, frigivelse af næseslim med blodpletter.

Nozefrin - (indenlandsk alternativ)

Det er fremstillet af medicinalfirmaet St. Petersborg. Det lindrer betændelse og hævelse i bihulerne. Antag, at vi kun bekæmper allergi fra 2 år og fra 12 år - det hjælper med at forhindre dets sæsonbetonede manifestation. Specialisten anbefaler ofte Nosefrin til bihulebetændelse og rhinosinusitis, til mindreårige med polypose.

Sidereaktioner parallelle - identiske med ovenstående.

Tafen Nasal - (Schweiz / Slovenien)

Det har en kraftfuld anti-allergifremkaldende ejendom og sælges til en overkommelig pris. Lægemidlet bremser aktiviteten af ​​induktionsceller, der er ansvarlige for betændelse. Som et resultat reduceres de karakteristiske tegn på allergisering.

Behandler kvalitativt rhinitis af vasomotorisk og allergisk type og polypper. Det er ikke tilladt at tage under seks år i ammeperioden med lungetuberkulose en stærk negativ reaktion på lægemidlets vigtigste aktive stof. Muligheden for at engagere gravide kvinder bestemmes af lægen, styret af reglen om forholdet mellem fordel og skade.

Luftvejsorganer kan udholde irritation af slimhinderne i luftvejene, der er alvorlig nysen, blødning, smertsyndromer af ubetydelig karakter. Disse situationer er ret sjældne og går efterhånden på egen hånd.

Nazarel - (Tjekkiet / Israel)

En lignende, billig erstatning produceres af et tjekkisk selskab med støtte fra en af ​​de israelske farmaceutiske virksomheder. Det adskiller sig blandt andet i, at det efter to timer efter påføring giver lindring af ødemer og lindrer den inflammatoriske proces i øjne og næse. Derefter undertrykkes en allergisk tilstand.

Det skiller sig ud blandt andet ved, at det ikke kun kæmper mod en eksisterende uorden, men også advarer dem. Så hjælper Nazarel i begyndelsen af ​​sæsonbestemt blomstring af forskellige vegetationer.

Medicinen er ikke acceptabel for dem, der har en traumatisk eller ulcerøs læsion i næseslimhinden, virale lidelser, samtidig brug af kortikosteroider, der hjælper med at bekæmpe astma.

Nasobek - (Israel / Tjekkiet)

Det er den mest overkommelige udskiftning blandt de studerede generika. Ud over de ovenfor nævnte indikationer inkluderer hans kompetence forbedring af det naturlige affald af akkumuleret slim i næsehulen. Fjerner helt symptomerne på forkølelse, der er provokeret af hypeallergi og andre oprindelser.

Specialister ordinerer ikke Nasobek til dem, der er tilbøjelige til næseblødning, er i rehabiliteringsperioden efter operationen, alvorlig skade, da bivirkninger kan stoppe genoprettelsesprocessen. Sygdomme af svampe, viraltype, tuberkulose - grundlaget for afvisning af dette medicinske produkt.

Konklusion om tilgængeligt sprayudskiftningsværktøj

En undersøgelse af hjemmemarkedet for farmakologiske produkter viste, at der er et tilstrækkeligt antal anti-allergiske medicin på det. Deres tilgængelighed hjælper alle sektorer i befolkningen, især de fattige. Producenter af generiske lave omkostninger er både russiske og udenlandske virksomheder. En allergi i form af en løbende næse er ubehagelig, og ved første øjekast er det ikke en farlig sygdom. Ikke desto mindre provoserer selvbehandling af denne sygdom forekomsten af ​​alvorlige komplikationer. Derfor kræver denne tilstand diagnose og behandling af høj kvalitet under tilsyn af kvalificerede specialister..

Avamis-pris i Tomsk fra 759 rubler., Køb Avamis, anmeldelser og brugsanvisning

Avamis næsespray er en glukokortikosteroid, der har en markant antiinflammatorisk virkning og er beregnet til behandling af allergisk rhinitis.

Aktiv ingrediens - Fluticasonfuroate (syntetisk glukokortikosteroid).

Syntetisk trifluoreret glucocorticosteroid har en høj affinitet for glucocorticosteroid receptorer, en udtalt antiinflammatorisk virkning.

På trods af det faktum, at den vigtigste aktive ingrediens i Avamis spray er en fluoreret kortikosteroid (hormonelt stof), kommer den ikke ind i den systemiske cirkulation og har udelukkende lokal virkning.

Når den administreres intranasalt i raske frivillige, blev den aktive komponent ikke påvist i urinen. Ikke mere end 1% af metabolitterne udskilles gennem nyrerne, og det antages derfor, at nyredysfunktioner ikke påvirker lægemidlets farmakokinetik.

Struktur

Avamis produceres i form af en næsespray indeholdende en homogen suspension med hvid farve (undertiden fejlagtigt kaldet næsedråber). Ved anvendelse af en enkelt dosis er lægemidlets samlede biotilgængelighed (evne til at assimilere) ca. 0,5%. Spray findes i 30, 60 eller 120 doser pr. Flaske.

Den markante antiinflammatoriske virkning af Avamisu tilvejebringes af den aktive komponent inkluderet i dens sammensætning - fluticasonfuroat (syntetisk glukokortikosteroid).

Den vigtigste aktive ingrediens er mikroniseret fluticasonfuroat (27,5 mg pr. Dosis).

Spray Avamis indeholder også hjælpestoffer:

  • Dextrose (2750 mcg);
  • Dispergerbar cellulose med 11% natriumcarmellose (825 μg);
  • Polysorbat (13,75 mcg);
  • En opløsning af 50% benzalkoniumchlorid (16,5 μg);
  • Dinatriumedetat (8,25 mcg);
  • Oprenset vand (op til 50 μl).

En dosis af lægemidlet indeholder det aktive stof - mikroniseret fluticasonfuroat - 27,5 μg hjælpestoffer (cellulose, polysorbat, edetatdinatrium, dextrose, vand).

Avamis næsedråber leveres til apoteker i form af en hvid, ensartet suspension, som leveres til kroppen ved hjælp af sprøjtning. Suspensionen er indeholdt i flasker med mørk orange orange glas i volumener på 30, 60 eller 120 doser. En dosis af lægemidlet indeholder det aktive stof - mikroniseret fluticasonfuroat - 27,5 mcg og hjælpestoffer.

  • fluticasonfuroat;
  • dinatriumsalt af ethylendiamintetraeddikesyre;
  • glucose;
  • demineraliseret vand.

1 dosis af lægemidlet

indeholder: fluticasonfuroat - 27,5 mg;

Hjælpestoffer, herunder benzalkoniumchloridopløsning.

Avamis eller Bacon

Dette værktøj er inkluderet i kategorien af ​​aktuelle glukokortikoidhormoner. Lægemidlet har en antihistamin og antiinflammatorisk virkning. Han klarer sig med puffiness. Derudover blokerer værktøjet induktion af nitrogenoxid og produktionen af ​​leukotriener. Dette hjælper med at reducere vævshævelse og sekretion af kirtler..

Lægemidlet kan bruges til behandling og forebyggelse af høfeber. Det kan også bruges til at eliminere vasomotorisk rhinitis. Bekonase kan ikke bruges til børn under 6 år, mens avamis bruges fra 2 år. I dette tilfælde kan lægemidlet indgives i næsen i lang tid. Med individuel intolerance over for de aktive komponenter er der risiko for allergi.

Hvordan man behandler sæsonbestemte allergier

Udgivelsesformular

Avamis næsedråber udslippes i form af en suspension af hvid, ensartet. Suspensionen er indeholdt i flasker med mørk orange orange glas i volumener på 30, 60 eller 120 doser.

Næsespray med en dispenser (27,5 mg / dosis). Lægemidlet er tilgængeligt i form af en homogen suspension af hvidt i en flaske orange glas, der indeholder 30, 60, 120 doser.

næsespray i 30 eller 120 doser i mørke glasflasker, 1 flaske med en næse adapter og et låg i en papkasse.

Spray nasal Avamis - brugsanvisning

Det primære formål med Avamis er at reducere responsen fra patientens immunsystem på irriterende allergener. Når det er på slimhinden i åndedrætssystemet, absorberes dets aktive stof hurtigt, hvorefter dets dekongestante og antiinflammatoriske virkning opstår. Som et resultat formindskes eller stopper symptomerne på en løbende næse helt, patientens tilstand forbedres.

Avamis er en spray mod allergier, men i otolaryngologi bruges den også som en komponent i kompleks terapi mod bihulebetændelse og adenoider, fordi det hjælper til hurtigt og effektivt at stoppe akutte inflammatoriske processer i maxillær bihulerne. Et andet træk ved medicinen er forebyggelse af komplikationer, der ofte ledsager sådanne patologier og truer med en lang og vanskelig behandling.

Avamis - hormonelt stof eller ej?

Avamis er et steroidlægemiddel, fordi indeholder et hormon. Men i modsætning til andre medikamenter i denne gruppe, der anvendes oralt, trænger det ind i blodbanen i ubetydelige koncentrationer (ikke mere end 1%), og dens vigtigste virkning er lokal.

Dette gør det muligt at ordinere det til patienter i en yngre alderskategori og patienter med kroniske sygdomme, men kravene til overholdelse af terapireglerne og ordinerede doser forbliver imidlertid, fordi deres fiasko er fyldt med forskellige komplikationer.

Farmakologisk gruppe

Avamis er et glukokortikosteroid lægemiddel, der anvendes topisk til behandling af ØNH-sygdomme.

Sammensætning Avamis

Det aktive stof Avamis er fluticasonfuroat i en koncentration på 27,5 mikrogram (mcg). Vandfri glukose, destilleret vand, polysorbat og andre komponenter supplerer opskriften..

Udgivelsesformular Avamis

Sprayen fremstilles i form af en suspension af en hvid farvetone uden urenheder, pakket i flasker med orange glas. Det præsenteres i tre versioner - 30, 60 eller 120 doser. Pakken er udstyret med en speciel dispenserdysedispenser med en begrænser, der forhindrer vilkårlig presning og sprøjtning af væske.

Fotoavamis (fluticasonfuroat) næsespray

En anden funktion ved frigørelsesformen er et indikatorvindue, takket være hvilket du til enhver tid kan finde ud af, hvor mange doser der er opbrugt, og hvor meget der er tilbage i flasken.

Latin Opskrift

Som enhver potent eller hormonel medicin udleveres Avamis kun fra apotekskæder med recept fra en passende specialist. Lægen vil udskrive en formular til erhvervelse efter undersøgelse af patienten og diagnose, den udfyldes som følger:

Rp: Sol. Avamys 120 doser

D.S: i næsen 2 doser i hver næsegang 1 gang om dagen.

Indikationer Avamis

Avamis er designet til at reducere manifestationerne af forkølelse forårsaget af irriterende allergener hos patienter over to år. Patienter over 12 år har også tilladelse til at bruge det til at stoppe øjen manifestationer af autoimmun patologi..

Læs videre: Alt om allergisk rhinitis - symptomer, årsager og behandling hos et barn og voksen

Kontraindikationer Avamis

Den eneste begrænsning for Avamis-behandling er overfølsomhed over for dets komponenter..

Der skal udvises forsigtighed hos patienter, der lider af alvorlig nyreskade, som det er med deres hjælp, at stoffets metabolitter fjernes fra kroppen. Sådanne patienter kræver et individuelt valg af doseringer, fordi neutralisering og evakuering af potente stoffer kan ændre sig, og dette vil føre til udvikling af endnu større skade på indre organer.

Dosering og administreringsvej for Avamis

Avamis ordineres udelukkende som et lokalt middel, indholdet af pakningen sprøjtes ind i luftvejene. Så at virkningen af ​​lægemidlet er håndgribelig, bruges stoffet regelmæssigt og i lang tid i henhold til det skema, der er bestemt af en specialist, fordi afvigelse fra det betragtes som den mest almindelige årsag til manglen på kliniske resultater.

Anvendelse til patienter over 12 år

Start med en standarddosis - 2 inhalationer i hvert næsebor en gang dagligt. Efter modtagelse af den nødvendige terapeutiske effekt reduceres den til 1 introduktion og overholder en sådan behandlingsregime indtil afslutningen af ​​allergisæsonen.

Behandling af unge patienter

Børn vises introduktionen af ​​1 dosis i hver næsegang 1 gang i 24 timer. Hvis barnets tilstand efter et par dage ikke er stabiliseret, kan du øge dosis med 2 gange, dvs. op til 55 mg, men efter at have opnået en udtalt terapeutisk effekt, skal du vende tilbage til en enkelt injektion igen.

Varigheden af ​​Avamis-spray er ikke begrænset, om nødvendigt kan den bruges året rundt.

Avamis til adenoider hos børn

Behandlingsregimet for Avamis med adenoider i den yngre gruppe af patienter adskiller sig ikke fra det klassiske for denne alderskategori, men behandlingsforløbet for denne patologi er ret langt, det kan være flere måneder. Ved afslutningen af ​​den første fase af terapien undersøger specialisten barnet igen og evaluerer dets resultater, hvis behandlingen er vellykket, ordineres et andet kursus efter pausen.

Læs videre: Er det værd at tage antibiotika mod adenoider hos børn?

Regler for forberedelse og anvendelse af sprøjten

For at en inhalation svarer til den nøjagtige terapeutiske dosis, skal hætteglasset med suspension suspenderes korrekt til den første injektion eller returneres til den tilstand, der er nødvendig til behandling efter en kort opbevaring.

Så skal du først ryste den kraftigt i flere sekunder, så suspensionen, der er tilstrækkelig tæt i konsistensen, bliver mere flydende. Fjern forsigtigt beskyttelseshætten og tryk på sprøjten, idet emballagen holdes helt lodret. Den sidste handling skal gentages 5-7 gange, indtil der vises en lille sky fra hullet. Herefter betragtes flasken klar til brug..

Ryst suspensionen skal ske inden hver administration af lægemidlet. Selve flasken holdes altid lodret, og hovedet vippes fremad. Før indånding rengøres næsehulrummen grundigt, næsen på hætteglasset drejes, så væsken kommer ind i lateral overflade af åndedrætsorganet og ikke på nasal septum. Selve injektionen udføres under et dybt åndedrag og udånder luften med munden, efter at flasken er fjernet fra næseborret. Når dobbelt inhalation er påkrævet, bør denne administrationsplan også overholdes: introduktion ved indgangen, næseekstraktion, udånding, gentagelse af alle handlinger.

Det er meget vigtigt at holde sprøjtepistolen ren. Du skal huske, at du ikke kan vaske den, så for at undgå blokering skal du klappe den med en ren klud efter hver procedure og derefter lukke hætten tæt og forsigtigt.

Bivirkninger og virkninger af Avamis

Uønskede reaktioner i kroppen ved anvendelse af en suspension forekommer sjældent og udtrykkes normalt i fænomener fra følgende interne systemer:

  • åndedrætsorganer - blødning, mavesår, ømhed og ubehag, irritation, brud på næseseptum;
  • immun - generelle og lokale manifestationer af allergier, Quinckes ødemer, bronchospasme;
  • nervøs - smerter i hovedet;
  • synsorganer - selvforsvindende forstyrrelser i visuelle funktioner;
  • muskuloskeletalsystem - nedsatte vækstprocesser hos patienter i en yngre alderskategori.

Avamis under graviditet og amning

Undersøgelser af mekanismen for lægemidlets virkning på det udviklende foster er ikke blevet udført, men fordi glukokortikosteroiden, på grundlag af hvilken sprøjten blev dannet, absorberes praktisk talt ikke i blodbanen, det er tilladt at anbefale Avamis næsespray under graviditet til patienter, men kun hvis de forventede behandlingsresultater vil være højere end risikoen for det ufødte barn.

Der findes heller ingen data om, hvorvidt en aktiv steroid kommer i mælken fra en ammende mor, derfor anbefales Avamis ikke at eliminere allergisymptomer under naturlig fodring.

Kompatibilitet Avamis med alkohol

Den officielle annotering af medicinen inkluderer ikke et forbud mod anvendelse af alkohol under behandlingen med Avamis spray, men læger er entydige i den opfattelse, at det er forbudt at kombinere disse væsker. Selvom medicinen anvendes lokalt, og kun en lille mængde af hormonet trænger ind i patientens blod, er der ingen garantier for, at selv disse doseringer ikke vil forårsage alvorlige komplikationer såsom ulcerative læsioner i fordøjelsessystemet eller skrumplever..

Det skal huskes, at ethanol i sig selv også betragtes som et allergen, derfor kan det forårsage forskellige bivirkninger fra immunsystemet, til hvilket lettelse du muligvis har brug for kvalificeret medicinsk hjælp og langvarig tung behandling.

Interaktion med andre stoffer

Avamis skal bruges omhyggeligt, hvis patienten allerede har ordineret nogle andre medicin. Af særlig note er:

  • antiretroviral terapi er forbudt;
  • CYP3A4-hæmmere - med forsigtighed.

Opbevaringstid, opbevaringsbetingelser

Avamis skal opbevares i et hjemmemedicinskab placeret et sted, hvor børn ikke kan nå. Det er strengt forbudt at sætte flasken i køleskabet eller fryse produktet; omgivelsestemperaturen bør ikke overstige 30 grader.

Holdbarheden af ​​Avamis efter åbning er 2 måneder, i en fabriksforseglet flaske opbevares suspensionen i tre år.

Farmakologiske egenskaber

Næsespray "Avamis", brugsanvisning giver sådan information - glukokortikosteroid (GCS) til topisk brug. Fluticasonfuroat (lægemidlets aktive stof) - et syntetisk trifluoreret glukokortikosteroid med høj affinitet for glukokortikoidreceptorer har en markant antiinflammatorisk virkning.

Avamis spray har en antiinflammatorisk virkning og hører til gruppen af ​​aktuelle glukokortikosteroider (glukokortikoid).

Farmakodynamik: fluticasonfuroat er en syntetisk trifluoreret glukokortikosteroid med høj affinitet for kortikosteroidereceptorer.

  • Sugning. Fluticasonfuroat gennemgår en primær stofskifte i leveren. Ufuldstændig absorption fører til en ubetydelig systemisk virkning. En intranasal dosis på 110 mcg en gang dagligt fører til bestemmelse af en umålelig plasmakoncentration (lt; 10 pg / ml). Den aktive biotilgængelighed af det aktive stof i en dosis på 880 μg tre gange om dagen er 0,5%;
  • Fordeling. Plasmaproteiner binder til fluticasonfuroat med mere end 99%;
  • Metabolisme. Fluticasonfuroat udskilles hurtigt fra den systemiske cirkulation gennem metabolisme i leveren. I dette tilfælde dannes en inaktiv 17p-carboxylmetabolit. Data fra kliniske forsøg viser, at fluticasonfuroat ikke spalter før fluticason;
  • Avl. Metabolitter udskilles med galden og udskilles hovedsageligt gennem tarmen..

    Specielle patientgrupper inkluderer:

    • Ældre mennesker. Koncentrationen af ​​det aktive stof hos ældre patienter, der tager Avamis, er ifølge læger ikke højere end hos unge;
    • Børn. Med den intranasale anvendelse af Avamis i en dosis på 110 mcg en gang dagligt er koncentrationen af ​​fluticasonfuroat mindre end 10 pg / ml. Øget koncentration hos børn under 6 år bekræftes ikke;
    • Patienter med nedsat nyrefunktion. Nedsat nyrefunktion påvirker ikke lægemidlets farmakokinetik, da hos raske mennesker detekteres det aktive stof ikke i urinen, og mindre end 1% af metabolitterne udskilles gennem nyrerne;
    • Patienter med leverdysfunktion. Brug af 110 μg fluticasonfuroat i denne gruppe forårsager ikke kortisolundertrykkelse, derfor må moderat leverdysfunktion ikke føre til klinisk signifikante symptomer, hvis en standarddosis af lægemidlet ordineres.

    Kvantitativt bestemte koncentrationer findes hos 16% af børn under 12 år og hos 31% af patienter fra 12 år og ældre.

      Lægemidlet Avamis er beregnet til at bekæmpe inflammatoriske processer i næsehulen og nasopharynx. Lægemidlet hører til glukokortikosteroider og er beregnet til intranasal topisk brug. Den vigtigste aktive ingrediens i lægemidlet er fluticasonfuroat, som er et kunstigt trifluoreret glukokortikoid, der hjælper med at stoppe inflammatoriske processer.

    På trods af det faktum, at den vigtigste aktive ingrediens i Avamis er en fluoreret kortikosteroid (hormon), kommer den ikke ind i den systemiske cirkulation og har en udelukkende lokal effekt..

    Fluticasonfuroat - et syntetisk trifluoreret GCS med høj affinitet for glukokortikoidreceptorer har en markant antiinflammatorisk virkning.

    Antiinflammatorisk, kortikosteroid.

    Desrinitis (Tjekkiet) eller Avamis - hvilket er bedre?

    Den aktive komponent i spraysprøjten er glukokortikoidhormon - beclomethason-dipropionat, som er helt anderledes end den aktive ingrediens i avamis. Dette værktøj har en antihistamineffekt og giver en immunsuppressiv effekt. Værktøjet kan bruges til enhver form for allergisk rhinitis og hjælper med at tackle den vasomotoriske form af forkølelse..

    Dette stof har yderligere kontraindikationer, der er fraværende i Avamis. Disse inkluderer første trimester af graviditeten, alder under 6 år, svampesygdomme. Du kan heller ikke bruge lægemidlet nasobk til tuberkuløs skade på luftvejene, hæmoragisk diatese. Relative begrænsninger inkluderer glaukom, amoebiasis og hjerteanfald. Det skal huskes, at Avamis ikke har sådanne begrænsninger..

    Under terapi er der en risiko for at udvikle candidiasis i luftvejene, myalgi, udviklingsforsinkelse hos børn. Lægemidlet skaber også problemer med knoglemineralisering. Lignende effekter forekommer normalt, når man bruger overdreven dosering. Nasobek bruges normalt 2-4 gange om dagen, hvilket skaber visse vanskeligheder for patienter. Derudover kan stoffet provokere døsighed..

    Insektet er meget billigere end Avamis og koster omkring 200 rubler pr. Spray.

    Det vigtigste aktive stof i sprayen er beclomethason-dipropionat (glukokortikoid), som er helt anderledes end Avamis. I modsætning til Avamis udviser det antihistamin og immunsuppressive effekter. Det bruges til alle former for allergisk rhinitis såvel som vasomotorisk rhinitis..

    Kontraindikationer til brug har yderligere punkter, som Avamis ikke har: svampeinfektioner, hæmoragisk diathese, graviditet i første trimester, børn under 6 år, respiratorisk tuberkulose. Relative kontraindikationer af Nasobek inkluderer: hjerteinfarkt, glaukom, amoebiasis (Avamis har ikke disse kontraindikationer).

    Mens man tog lægemidlet (ofte ved anvendelse af høje doser), i modsætning til Avamis, var der i sjældne tilfælde candidiasis i luftvejene, væksthæmning hos børn, myalgi, krænkelse af knoglemineralisering.

    Doseringen af ​​medikamentet er også forskellig, normalt ordineres Nasobek 2 til 4 gange om dagen, hvilket ikke er meget praktisk for patienter. Sandt nok, efter en bestemt tid, efter at den kliniske effekt er opnået, reduceres injektionshastigheden til 2 gange om dagen.

    Nasobek forårsager døsighed og kræver opmærksomhed fra erhverv, der er forbundet med øget koncentration af opmærksomhed.

    Prisen for en spray på 200 doser er 180 rubler, hvilket er væsentligt lavere end for Avamis.

    På trods af den lave pris på lægemidlet har Nasobek mange alvorlige advarsler..

    Konklusion

    Farmakodynamik og farmakokinetik

    Avamys (Avamys) hormonelt stof eller ej?

    Medicinen indeholder en fluoreret kortikosteroid, derfor er det et hormonelt lægemiddel, men lokal handling.

    Når det er på næseslimhinden, absorberes medikamentet, men ikke helt. Det metaboliseres i leveren, men når det tages i små doser, kan dets størrelse i blodplasma ikke måles.

    Over 99% af fluticason binder til proteiner. I kroppen (leveren) brydes ikke ned til fluticason.

    Tilbagetrækning af det aktive stof fra kroppen gennem fordøjelseskanalen med fæces.

    Hos patienter med nyre- og leversygdomme (mindre) har lægemidlet ikke en skadelig virkning på kroppen.

    Indikationer til brug

    brugt som en symptomatisk behandling hos patienter med allergisk rhinitis.

    Forøget individuel følsomhed over for stofferne.

    Et stof

    kontraindiceret hos patienter, der får ritonavir-behandling.

    Lægemidlet bruges ikke til behandling af børn under 6 år..

    Lægemidlet skal bruges med forsigtighed til patienter, der lider af svær leverinsufficiens..

    I henhold til instruktionerne anvendes næsesprayen "Avamis" med forsigtighed, når:

    • lægemiddelallergi over for stoffets komponenter;
    • alvorlig leversygdom og nedsat funktion;
    • børn under seks år;
    • samtidig brug med ritonavir.

    Hvad hjælper Avamis? Spray er ordineret til:

    • symptomatisk behandling af sæsonåben og helårs allergisk rhinitis hos voksne og børn over 2 år;
    • lindrer hævelse i næseslimhinden med adenoider.

    En kontraindikation for brugen af ​​Avamis er overfølsomhed over for fluticasonfuroat og andre komponenter i lægemidlet. Forsigtighed bør udvises hos patienter med svær leverinsufficiens, da fluticasonfuroats farmakokinetik kan variere.

    Avamis næsespray er ordineret til allergisk rhinitis som en del af kompleks terapi.

    Næsespray anvendes med forsigtighed med:

    • alvorlig leversygdom og nedsat funktion;
    • lægemiddelallergi over for stoffets komponenter;
    • samtidig brug med ritonavir;
    • børn under seks år.

    Avamis er indiceret til behandling af symptomer på flerårig eller sæsonbestemt allergisk rhinitis, både hos voksne og hos børn fra 2 år.

    Avamis er kontraindiceret til personer med overfølsomhed over for det aktive stof eller andre komponenter i sprøjten.

    På grund af det faktum, at de farmakokinetiske egenskaber hos fluticasonfuroat kan ændre sig, bør patienter med alvorlig leverskade bruge Avamis med forsigtighed.

    Analoger

    Som erstatning for det originale lægemiddel kan du overveje:

    1. Mometazon med den samme aktive ingrediens til behandling af forkølelse ved infektiøs og viral etiologi med antiinflammatorisk og anti-allergisk effekt. Stopper dannelsen af ​​godartede neoplasmer på slimhinden. Pris - fra 350 rubler.
    2. Beclomethason - med en handling, der ligner Avamis. Det er muligt at ordinere under graviditet og amning, med forsigtighed indgå i et terapeutisk kursus, i betragtning af interaktionen med farmakologiske midler, er omkostningerne 312 rubler.
    3. Nezanex med mometason, der bruges til allergisk rhinitis, supplerer det terapeutiske forløb i bakterielle inflammatoriske processer. Må ikke anvendes til mavesår i slimhinden eller langvarig bihulebetændelse. Pris - fra 430 rubler.
    4. Erius - med desloratadin. Eliminerer effektivt allergiske manifestationer og lindrer overbelastning, men har en beroligende bivirkning, forårsager ofte hovedpine, svimmelhed. Pris - 570 rubler.
    5. Polydex - en kompleks sammensætning, indeholder polymyxin B, neomycinsulfat, dexamethason, phenylephrin. Kontraindikationer - alder op til 15 år. Pris - 360 rubler.
    6. Flixonase med fluticasonpropionat, effektiv efter engangsbrug. Bivirkninger i det mindste. Pris - 460 rubler.

    Læs mere Brugsanvisning dråber Traumeel

    Dette er ikke en komplet liste over Avamis-analoger. Denne gruppe inkluderer Tafen Nasal med budesonid, Flix med mometasonfuroatmonohydrat (sælges kun på recept), Bekonase med beclomethason-dipropionat. Når du vælger en dråbe-for-dråbe dråber eller spray af lignende handling, skal du konsultere din læge.

    Bivirkninger

    Når du bruger stoffet

    Fra luftvejene: næseblødninger, ulcerative læsioner i næseslimhinden.

    Allergiske reaktioner: kløe i huden, udslæt, urticaria, anafylaktisk chok, Quinckes ødemer.

    Ved langvarig brug af lægemidlet hos børn kan væksthæmning forekomme..

    • anafylaksi;
    • næseblod;
    • Quinckes ødem;
    • nældefeber;
    • udslæt;
    • ulceration af slimhinden i næsehulen.

    Anmeldelser om Avamis bekræfter muligheden for negative konsekvenser som:

    • Næseblod.
    • Udslæt, hudkløe, urticaria.
    • Quinckes ødem, anafylaktisk chok.
    • Udviklingsforsinkelse hos børn med langvarig brug.
    • Sår i næserne.

    Oftest forårsager Avamis ifølge forskere næseblødninger, sjældnere - overfølsomhed, anafylaksi, udslæt, urticaria, Quinckes ødemer.

  • næseblod;
  • en ændring i mikrofloraen i næseslimhinden;
  • ubehag i næsehulen;
  • rinalgia;
  • brænding;
  • smerter i næsehulen;
  • irritation;
  • tørhed;
  • dannelse af huller i næse-septum;
  • væksthæmning;
  • overfølsomhed;
  • anafylaktisk chok;
  • angioødem;
  • hududslæt;
  • brændenælde feber;
  • hovedpine;
  • synshandicap.

    Graviditet

    Der findes ingen oplysninger om virkningen af ​​medikamentet Avamis på embryoet, der udvikler sig i moders livmodtagere. Derfor er det kun muligt at tage medicinen i drægtighedsperioden som foreskrevet af den behandlende læge, hvis lægemiddelterapi er obligatorisk for at forbedre den vordende mors helbred. Der findes ingen oplysninger om Avamis 'indvirkning på babyens udvikling og vækst, derfor anbefales det at ordinere et lægemiddel i den periode, hvor barnet fodres med modermælk kun i nødsituationer.

    Oplysninger om brugen af ​​Avamis under graviditet og amning er ikke nok. Udskillelse af fluticasonfuroat med modermælk er ikke undersøgt. Avamis, ifølge instruktionerne, bør kun ordineres i tilfælde, hvor den forventede fordel for moderen opvejer den potentielle fare for fosteret.

    Som ordineret af en læge, kan gravide og ammende kvinder bruge Avamis med forsigtighed i de mindst tilladte doser..

    kan ordineres under graviditet af den behandlende læge, hvis den forventede fordel for moderen er højere end de potentielle risici for fosteret.

    Lægemidlet kan ordineres under amning i minimale effektive doser.

    Som regel er medicinen ikke ordineret under graviditet og amning.

    Overdosis

    Brug af medicinen, selv i overdreven dosering, forårsager ikke tegn på forgiftning og fører ikke til udvikling af uønskede bivirkninger.

    I henhold til kliniske undersøgelser blev der ikke observeret bivirkninger ved intranasal brug af op til 2640 μg af lægemidlet pr. Dag i mere end 3 dage. I tilfælde af en akut overdosering er anden behandling end medicinsk tilsyn usandsynlig.

    Der er i øjeblikket rapporter om en overdosis af stoffet

    ikke rapporteret. Ved anvendelse af høje doser af lægemidlet skal overvåge patientens tilstand.

    Der er ingen specifik modgift. I tilfælde af overdosering er symptomatisk behandling indikeret..

    Metode og applikationsfunktioner

    Avamis bruges intranasalt (i næsen). For at opnå den maksimale terapeutiske virkning er det nødvendigt at overholde et regelmæssigt regime. Begyndelsen af ​​handling kan observeres inden for 8 timer efter den første injektion. Det kan tage flere dage at opnå maksimal effekt..

    Forklar forsigtigt patienten årsagen til den manglende øjeblikkelige virkning. Ved symptomatisk behandling af sæsonåben og flerårig allergisk rhinitis hos voksne og unge i alderen 12 år og derover er den anbefalede startdosis 55 mcg (2 spray) i hver næsebor en gang dagligt (110 mcg pr. Dag).

    For børn i alderen 2 til 11 år er den anbefalede startdosis 27,5 mcg (1 spray) i hver næsebor en gang dagligt (55 mcg pr. Dag). I fravær af den ønskede virkning i en dosis på 27,5 μg (1 spray) i hver næsebor 1 gang om dagen, er det muligt at øge dosis til 55 μg (2 sprayer) i hver næsebor 1 gang om dagen (110 μg per dag). Når der opnås passende symptomkontrol, anbefales det, at dosis reduceres til 27,5 mcg (1 spray) i hvert næsebor en gang dagligt (55 mcg pr. Dag).

    Der er utilstrækkelige data til at anbefale brugen af ​​fluticasonfuroat intranasalt til behandling af sæsonåben og flerårig allergisk rhinitis hos børn under 2 år. Ældre patienter har ikke brug for dosisjustering.

    Beskrivelse af lægemidlet Avamis

    Denne medicin inkluderer en fluoreret kortikosteroid. Det aktive stof i sprayen er fluticasonfuroat. Dette værktøj har en kraftig antiinflammatorisk effekt. Dets omkostninger er omkring 550 rubler.

    Lægemidlet er et effektivt stof i udviklingen af ​​allergisk rhinitis. Det bruges udelukkende intranasalt. Før introduktionen skal du ryste flasken, derefter fjerne beskyttelseshætten og slip produktet i luften.

    For at påføre sprayen skal du udføre følgende handlinger:

    1. Vip dit hoved, indsæt en spray i næsen og peg dysen i den modsatte retning af næsen.
    2. Tryk på dyse-knappen og inhaler gennem næsen.
    3. Udånder gennem munden.
    4. Følg de samme trin for det andet hul..
    5. Luk sprøjtedækslet.
    6. Tør mundstykket tørt efter brug..

    Doseringen skal vælges af en specialist, afhængig af alder:

    • voksne og børn efter 12 år får ordineret 2 injektioner;
    • børn 6-12 år vises 1 injektion;
    • ældre kan ikke justere lydstyrken.

    For at opnå gode resultater skal lægemidlet bruges regelmæssigt. Som regel forekommer virkningen 8 timer efter den første applikation. Det maksimale resultat opnås efter et par dage. Behandlingsvarigheden ordineres af lægen. Nogle gange skal du bruge stoffet i hele kontakttiden med allergenet.

    Polydex

    Flixonase

    Drug interaktion

    En klinisk undersøgelse af interaktionen mellem det aktive stof og andre lægemidler blev ikke udført..

    Samtidig administration med ritonavir anbefales ikke, da der er en potentiel risiko for øget systemisk eksponering af fluticasonfuroat.

    Der blev ikke observeret nogen undersøgelser under undersøgelserne..

    Kombinationen med ritonavir anbefales ikke for at undgå den gensidige forøgelse af effekten af ​​fluticason.

    Avamis-medicin bør ikke tages samtidig med det antimykotiske middel Ketoconazol og andre lægemidler, der stammer fra cytochrome P450. Sådanne lægemidler kan mindske effektiviteten af ​​Avamis. Der er ingen bevis for de negative virkninger af andre stoffer.

    Der blev ikke observeret nogen undersøgelser under undersøgelserne. Kombinationen med ritonavir anbefales ikke for at undgå den gensidige forøgelse af effekten af ​​fluticason.

    Med den kombinerede brug af lægemidlet

    med kortikosteroider til systemisk brug, skal den mulige systemiske virkning af Avamis overvejes.

    Den kombinerede brug af medikamentet med ritonavir er kontraindiceret i forbindelse med en øget risiko for at udvikle en systemisk virkning af fluticasonfuroat.

    Med den samtidige brug af lægemidlet med CYP 3A4-hæmmere er det muligt at øge den systemiske virkning af Avamis, derfor bør denne kombination ordineres med forsigtighed.

    Opbevaringsbetingelser

    Det anbefales at opbevare på et tørt sted væk fra direkte sollys ved en temperatur på 15 til 25 grader Celsius.

    Udløbsdato - 3 år.

    Efter den første brug af lægemidlet er holdbarheden 2 måneder..

    Det anbefales at opbevare medicinen på et sted isoleret fra børns rækkevidde og lys ved en temperatur på ikke over 30 ° C. Frys ikke stoffet. Lægemidlets holdbarhed er tre år fra fremstillingsdatoen. Efter udløbsdatoen kan medicinen ikke bruges og skal bortskaffes i overensstemmelse med hygiejnestandarder.

    Avamis næsespray skal opbevares ved en temperatur på ikke over 30 ° C. Frys ikke. Opbevares utilgængeligt for børn.

    Udløbsdato: 3 år.

    Et sted utilgængeligt for små børn. Ved en temperatur på 0 til 30 grader. Undgå frysning af medikamenter.

    Anmeldelser

    Avamis spray anmeldelser er gode. Fora bemærker lægemidlets høje effektivitet, brugervenlighed. Dråber i næsen lindrer hævelse i næseslimhinden og lindrer ubehag. Det eneste, der generer, er de relativt høje omkostninger og det faktum, at stoffet er et hormon.

    Anmeldelser af bihulebetændelse: På trods af det faktum, at sygdommen ikke er en direkte indikation for indtagelse af stoffet, ordineres det ganske ofte. Næsespray lindrer overbelastning og hævelse, tillader, at andre stoffer frit trænger ind i stedet for betændelse.

    Anmeldelser, når de tages af børn: Læger ordinerer ofte Avamis til adenoider hos børn, dette fører til en forbedring af tilstanden. Tilfælde af næseblod (normalt efter et meget langt indtag) og mavesår i slimhinden forekommer sjældent.

    Om Avamis Spray er patientanmeldelser positive. Høj medicineffektivitet og brugervenlighed bemærkes. Dråber i næsen lindrer hævelse i næseslimhinden og lindrer ubehag.

    Spray til næsen lindrer overbelastning og hævelse, giver andre stoffer mulighed for frit at trænge ind på stedet for betændelse, det er ofte ordineret til bihulebetændelse. Læger ordinerer ofte Avamis til børn med adenoider, hvilket fører til forbedring. Ulempen med dette værktøj er den relativt høje pris og hormonsammensætning.

    Avamis-pris, hvor man kan købe

    De gennemsnitlige omkostninger til Avamis (120 næsespray) i Moskva er 636 rubler. Recept tilgængelig.

    Lægemidlet skal opbevares ved en temperatur, der ikke er lavere end 15 ° C, på et skraveret sted. En uåbnet flaske er gyldig i tre år fra fremstillingsdatoen. Efter den første brug bevarer lægemidlet sin aktivitet kun 2 måneder.

    Udgivet efter recept. Den gennemsnitlige pris på Avamis, en næsespray på apoteker (Moskva), er 715 rubler for 120 doser. I Minsk sælges lægemidlet for 22 - 31 bel. rubler. Omkostningerne ved medikamentet i Kiev når 226 Hryvnia, i Kasakhstan - 4530 tenge (120 doser).

    Den gennemsnitlige pris på Avamis-spray er 520 rubler for 120 doser af lægemidlet. Køb 30 doser dråber i Ukraine vil koste - 57 UAH, 60 doser - 95 UAH.

  • Læs Om En Almindelig Forkølelse Hos Børn

    Ømme næse
    Definition af sygdomDe fleste næsesår er forårsaget af patogener. De kan og komme dertil sammen med forurenet luft. På mange måder hjælper "hjælpe" med at trænge igennem og formere sig hurtigt i et gunstigt miljø, personen selv.
    Sådan renses næsen på en nyfødt baby
    Hvad rengøres til?Rengøring af næsen hos en nyfødt bør ikke inkluderes i komplekset med daglige procedurer. Kroppen er et komplekst system, der uafhængigt regulerer alle de processer, der finder sted i den menneskelige krop.
    Analoger og substitutter for Sinuforte
    Brugen af ​​lægemidlet Sinuforte til behandling af bihulebetændelse diskuteres meget, men ud over dette er folk også interesseret i analoger og erstatninger for denne medicin.